بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنها متولی در امر عمرانی روستاهای سراسر کشور است مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن

تاریخ ارسال : 1403/03/23

مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن

مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن گفت: بنیاد مسکن طبق قانون تنها متولی در اجرای امر پروژه‌های عمرانی در روستاهای سراسر کشور است.

علی خوئینی مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن در حاشیه نمایشگاه آبادیران ایران در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴ هزار طرح هادی روستایی در سراسر کشور اجرا شده و حدود ۴۰ هزار طرح هم در مرحله مطالعاتی قرار دارد گفت: طرح های هادی روستایی براساس مطالعات و زیستگاه بومی روستاها اجرا می شود.

 

وی افزود: در حال حاضر از ۵میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی ۳میلیون واحد مقاوم سازی شده که معادل ۵۵ درصد از واحدهای مسکن روستایی کل کشور است که این طرح همچنان ادامه دارد.

 

او گفت: طبق هدف گذاری انجام شده سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی باید مقاوم سازی شوند که طبق این هدف گذاری صورت گرفته‌ تا به امروز ۳ میلیون واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی شده است.

 

خوئینی  اظهار کرد: تمامی طرح‌های هادی و نوسازی واحدهای مسکن روستایی با  مشارکت مشاوران و کارشناسان فنی خبره بنیاد مسکن و تحت نظارت آنها ساخته می شود. 

مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن تاکید کرد: هیچ خانواده دو معلولی در کشور بدون مسکن نیستند و تمامی متقاضیان در این بخش صاحب مسکن شده اند و اگر خانواده ای در این بخش  مسکنی در حال ساخت داشت از طریق پرداخت تسهیلات و یا تخصیص مصالح ساختمانی  واحدهای مسکونی آنها را تکمیل می کنیم.

 

خوئینی  اظهار کرد: تمامی طرح‌های هادی و نوسازی واحدهای مسکن روستایی با  مشارکت مشاوران و کارشناسان فنی خبره بنیاد مسکن و تحت نظارت آنها ساخته می شود. 

 

خوئینی با بیان اینکه روستاهای کشور نسبت به ۴۰ سال گذشته بسیار متفاوت و تغییر کرده و ارزش اراضی روستاها چندین برابر شده است گفت: اجرای طرح های هادی در روستاهای کشور متناسب با ظرفیت و زیست بوم روستاها تشکیل شده است‌.

 

وی با اشاره به مقاوم سازی مسکن روستایی اظهار داشت: از سال ١٣٨۴ تا به امروز حدود ٣ میلیون واحد روستایی تحت نظر بنیاد مسکن مقام سازی شده که این واحد در مقابل زلزله تا ٨ ریشتر هم مقاوم هستند. 

وی ادامه داد: ۵۵ درصد از ۵ میلیون و ٢٠٠ هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی شده‌اند و با این اقدام دیگر نگران آسیب‌های جانی پس از وقوع زلزله در روستاها نیستیم .

 

 مدیرکل دفتر نظارت و تهیه طرح‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به ادعای وزارت جهاد کشاورزی برای تولی‌گری روستاها تاکید کرد: مقوله تولی‌گری روستاها نیاز به بررسی بیشتر دارد چراکه  روستا با دو بُعد سکونت و فعالیت شکل گرفته و اینکه جهاد کشاورزی مدعی شده متولی توسعه روستا باشد، حرف سنجیده‌ای نیست.

 

خوئینی گفت: این ادعای وزارت کشاورزی در حالی است که بنیاد مسکن سالها تجربه کار در ساخت مسکن روستایی را دارد و بدنه کارشناسی متخصص در این حوزه در بنیاد مسکن مشغول به کار هستند و این نهاد تجربه بازسازی مناطق سیل زده و آسیب دیده در حوادث طبیعی را دارد.

 

خوئینی گفت: براساس ماده ۷ قانون اساسی مجلس مصوب سال ۱۳۶۶ بنیاد مسکن تنها متولی اجرای پروژه‌های عمرانی در روستاهای سراسر کشور است.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن بیش از ٣ میلیون و ٧٠٠ هزار جلد سند را به مردم روستا تقدیم کردیم که این اقدام اختلافات قوم و قبیله‌ای را در روستاها از بین برده‌است.

 

مدیرکل دفتر نظارت و تهیه طرح‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به شبکه سازی بنیاد مسکن در سراسر کشور گفت: بنیاد در تمام شهرستان نمایندگی دارد و کارشناسی فنی بنیاد مسکن در سراسر کشور حضور دارند و روستا بخش جدا ناپذیری از بنیاد مسکن محسوب می‌شود. اساسا حضور بنیاد مسکن در ساخت مسکن روستایی قانون کشور است و تا این مدت هم بنیاد به عنوان یک بخش غیر دولتی بدون اخذ ریالی از بودجه دولت نسبت به توسعه روستایی اقدام کرده‌است. 

 

خوئینی با بیان اینکه کار وزارت جهاد کشاورزی در مزرعه است، افزود: این ادعای وزارت جهاد کشاورزی خوشبینانه به این دلیل است از آنجایی که بخش عمده کشاورزی در روستا بوده بنابراین باید متولی روستا هم باشد در حالی که عمده کشاورزی در بخش صنعتی جدی انجام می‌شود و در قالب در گلخانه صنعتی که در حریم شهری است، وزارت کشاورزی از آن غافل مانده‌است. معتقد هستیم که جهاد کشاورزی نمی‌تواند کار عمرانی کند و با ورود وزارت کشاورزی سیستم تولید مسکن در روستاها مختل می شود.

 

 

موضوع خبر :
  • بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنها متولی امر عمرانی
اشخاص :
  • مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن
حوزه متولی :
  • معاونت عمران روستایی
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنها متولی در امر عمرانی روستاهای سراسر کشور است مدیرکل دفتر فنی و تهیه طرح های عمرانی بنیاد مسکن چیست؟

سوال: